فیشینگ چیست؟

فیشینگ یک حمله کاملاً متداول است که اکثر مردم نام آن را شنیده اند. با وجود آن، این نوعی حمله است که به ندرت می توان از آن به دلیل تنوع نقش ها در یک سازمان اجتناب کرد، زیرا بسیاری از آنها می توانند مورد هدف قرار گرفته و مورد سوء استفاده قرار گیرند. حتی با افزایش وضعیت امنیتی سازمان‌ها، اجتناب از حمله فیشینگ برای آن‌ها بسیار دشوار است، با توجه به اینکه مسببین حمله در برخی موارد کارمندان سازمان مذکور هستند.

حملات فیشینگ هدفمند، اغلب کارکنان جدید را هدف قرار می دهند. بسیاری از حملات پیچیده به طرز ماهرانه ای از این کارمندان به لحاظ روانی سوء استفاده می کنند، بدون اینکه حتی هیچ سوء ظنی در آنها ایجاد شود.

حملات فیشینگ (به ویژه، حملات فیشینگ نیزه ای) غالباً با هدف دستیابی به اطلاعات حساس مانند نام های کاربری، رمزهای عبور و داده های شخصی برای اهداف مخرب، با پنهان کردن نقش حمله کننده به عنوان یک موجودیت “قابل اعتماد” انجام می شود. متداول ترین انواع بُردار حمله، ایمیل های فیشینگ هستند که کاربران را متقاعد می کنند که پیوندها را دنبال کنند، فایل ها را باز کنند و اطلاعات را وارد کنند، که می تواند اثرات فاجعه باری برای قربانی و کل سازمان داشته باشد.

برای بسیاری از سازمان‌ها، جداسازی و جلوگیری از حملات فیشینگ بر اساس بیرون شبکه یا درون شبکه، برای آنها بسیار مهم است. اگر قرار باشد اطلاعات حساسی مانند داده‌های مشتری، یا اطلاعات پرسنل به خطر بیفتد، یا نرم‌افزار مخرب به سیستم‌ها یا شبکه‌ها راه پیدا کنند، می‌تواند به اعتبار یک شرکت آسیب برساند. انجام یک ارزیابی فیشینگ به عنوان اولین قدم مهم در شناسایی حملات احتمالی فیشینگ  است.

ارزیابی فیشینگ چیست؟

ارزیابی های فیشینگ نوعی هک اخلاقی است که توسط متخصصان امنیتی در پویان افزار انجام می شود تا میزان آسیب پذیری یک سازمان در برابر یک کمپین مخرب فیشینگ را ارزیابی کند. ارزیابی هایی همانند این اساساً همان فرآیند حمله را دنبال می‌کند، که در آن ایمیل‌های فیشینگ مخرب و فریبنده برای کارمندان ارسال می‌شوند تا آنها را مجبور به افشای اطلاعات شخصی و حساس در مورد خود، سازمان یا سیستم‌ها کنند. این ایمیل ها مانند یک مهاجم واقعی ارسال می شود.

با توجه به اینکه حملات مهندسی اجتماعی رایج‌ترین عامل حمله این روزها هستند، تشخیص اینکه چگونه مهاجمان، حتی در محل کسب و کار، به اطلاعات مهم تجاری دسترسی پیدا می‌کنند، به طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود. ایمیل‌های فیشینگ می‌توانند در صندوق ورودی ایمیل یک کارمند بیفتند و در عرض چند دقیقه، اگر آن کارمند به اشتباه اطلاعاتی را ارائه دهد یا اقدامی را که مهاجمان می‌خواهند انجام دهد، کل دستگاه ممکن است به خطر بیفتد، که می‌تواند پیامدهای بزرگی برای زیرساخت شرکت داشته باشد. ارزیابی‌های فیشینگ برای به حداقل رساندن زمان تشخیص اولیه و واکنش حادثه به کار می‌روند.

چه چیزی در ارزیابی فیشینگ نقش دارد؟

پویان افزار با آزمایش کارمندان شما از طریق حملات فیشینگ شبیه سازی شده، به آنها کمک می کند تا تهدیدات جاری را شناسایی کنند. پس از تکمیل آزمایش، می‌توانیم به آموزش در زمینه‌های کلیدی که نیاز به بهبود در سراسر سازمان دارند، کمک کنیم تا خطر حمله احتمالی فیشینگ در تجارت واقعی را کاهش دهیم. این آموزش را می‌توان به روش‌های متعددی انجام داد، مانند دوره‌های آگاهی امنیتی که بلافاصله به کاربرانی که پیوندها را در یک حمله شبیه‌سازی شده دنبال کرده اند، ارائه کرد.

ما با شما و سازمانتان کار خواهیم کرد تا اهداف ارزیابی دقیق را تعریف کنیم، و حملات فیشینگ متعددی وجود دارد که می‌توانیم انجام دهیم تا نگرانی‌های امنیتی شما را برطرف کنیم.

انواع حملات فیشینگ شبیه سازی شده

فیشینگ استاندارد

ایمیل‌های فیشینگ سنتی برای به دست آوردن اطلاعات یا حتی دسترسی به سیستم با استفاده از شبکه گسترده به امید ترغیب قربانیان ناآگاه

حمله فیشینگ نیزه

حمله هدفمند علیه یک سازمان یا فرد یا گروه خاصی از افراد، برای یافتن اطلاعات ارزشمند در مورد آنها

حمله فیشینگ نهنگ

هدف قرار دادن افراد با ارزش بالا به دلیل موقعیت آنها در یک سازمان، با ابداع نام ” Big Phish” یا ” Whale”

 

ما همچنین می‌توانیم در مورد هرگونه بدافزار یا محصولات ویروسی که ممکن است وجود داشته باشد به شما درکی از عملکرد آنها بدهیم. ما می‌توانیم فایل‌های بدافزار بی خطر، که غیرقابل شناسایی هستند، ایجاد کرده و آنها را به یک کمپین فیشینگ خاص متصل کنیم.

هر ارزیابی فیشینگ به صورت سفارشی برای سازمان شما انجام می شود و آزمایش در طول پنجره آزمایشی از پیش توافق شده در مرحله مشاوره انجام می شود.

شما میتوانید ایمیل را در مرحله قلمرو بدهید یا با استفاده از(OSINT)  ما آن را به دست بیاوریم، و بعد یک کمپین هدفمند ایجاد کنیم که با کسب و کار و اهداف شما سازگار باشد. پویان افزار خلاصه کاملی از اطلاعات تست امنیتی که کشف کرده‌ است را در اختیار شما قرار می‌دهد و مراحل بعدی را برای بهبود وضعیت امنیتی به شما توصیه می‌کند.

ارزیابی فیشینگ از اجزای حیاتی تست نفوذ مهندسی اجتماعی است. برخلاف آزمایش نفوذ زیرساخت یا دستگاه‌های تلفن همراه، اپلیکیشن یا شبکه‌های بی‌سیم، آزمایش نفوذ مهندسی اجتماعی به دنبال کمک به سازمان‌ها برای بهبود نحوه جداسازی، شناسایی و رفع تهدیدهای افراد با استفاده از تاکتیک‌های مهندسی اجتماعی است.